Alert Angle pointing down Arrow pointing right Arrow pointing left Arrow pointing right Arrow pointing right Burger Crossmark Debio Envelope Facebook Instagram Sketched arrow pointing down Angle pointing left Angle pointing right Loupe Phone Play button arrow Twitter YouTube Artboard 38 Artboard 41 Artboard 14 Artboard 40 Artboard 43 Artboard 22 copy Artboard 30 Artboard 42 Artboard 42 Artboard 9 Artboard 7 Artboard 10 Artboard 24 Artboard 8

Månedens serveringssted: Gaustablikk Fjellresort

Månedens serveringssted

Gaustablikk Fjellresort er sertifisert med Serveringsmerket i bronse for sin frokostbuffé – et bevis på deres satsing på økologisk og bærekraftig matservering. «Serveringsmerket gir oss ekstra verdi og sikrer at gjestene våre får et bedre og sunnere mattilbud», forteller frokostansvarlig Miroslav Filipov. «I tillegg ser vi at både forbrukerne og den bransjen vi tilhører blir mer bevisst på både miljø og helse.»

Hotellet kombinerer økologiske råvarer med lokal mat for å tilby mat med tilknytning til området de ligger i. «Vi prøver å tilby både økologiske og norske produkter der det er mulig, som f.eks. meieriprodukter fra Rørosmeieriet», sier han. «Vi ser at interessen for både lokal og norsk mat er spesielt stor blant våre internasjonale gjester som besøker oss i høysesongene.»

Hotellet jobber med å utvikle sitt tilbud av lokalmat fra Telemark. «Vi har planer om å tilby mer lokal mat, men vi er fortsatt i en utviklingsfase,» forteller han.

Frokostbuffeen inneholder minst 18 økologiske produkter som bl.a. meieriprodukter, brød, knekkebrød, havregrøt, pålegg, honning, kaffe og te. «Mest populære er nok meieriproduktene, frokostblandingene og kaffen», forteller Filipov.

Det kan være utfordrende å sikre nok økologiske råvarer, spesielt i feriene p.g.a færre leveranser. «Men vi samarbeider med flere leverandører som leverer økologiske produkter for å forsøke å unngå mangel», forklarer han.

Til tross for dyrtider og økte matpriser, prioriterer Gaustablikk Fjellresort bærekraftige matvalg. «Det finnes et relativt stort utvalg av økologiske produkter tilgjengelig gjennom leverandør, og det er ikke nødvendigvis det dyreste alternativet. Jeg mener det er mulig å være økonomisk bevisst samtidig som man tilbyr et mattilbud som er sunn, bærekraftig og i takt med naturen.»

«Vi ønsker rett og slett å tilby gjestene våre en smakfull og bærekraftig start på dagen!» avslutter Filipov entusiastisk.

Del denne artikkelen

Kontakt