Gebyroversikt foredling, import og omsetning
Kontrollgebyrene fastsettes av Landbruks- og matdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet. Virksomheter som har fått utstedt et økologisertifikat og dermed er omfattet av kontrollordningen for økologisk produksjon skal i tillegg betale et årlig gebyr for tilsyn og kontroll, jf. Forskrift om økologisk produksjon og merking av økologiske landbruksprodukter, akvakulturprodukter, næringsmidler og fôr m.m. (økologiforskriften). Det skal betales et gebyr for behandling av melding om deltakelse i kontrollordningen og utstedelse av økologisertifikat etter § 5, jf. forskrift 13. februar 2004 nr. 406 om gebyrer for særskilte ytelser fra Mattilsynet § 4, jf. vedlegg 1 kapittel I.
Ønsker du tilleggsgodkjenning fra KRAV, finner du gebyr her.
Kontrollgebyr gjeldende fra 01.01.2023
Tilknytningsgebyr
Betales ved tilknytning til kontrollordningen. Gebyret betales ikke tilbake dersom en trekker seg ut av kontrollordningen. Ved tilknytning etter 1. september betaler foredlingsvirksomheter halvt gebyr for årlig deltakelse i kontrollordningen. Virksomheter som melder seg inn 1. oktober eller senere må betale tilleggsgebyret for revisjon på kort varsel hvis de ønsker et revisjonsbesøk før nyttår.
-
Gebyr ved første gangs tilknytning til kontrollordningen
kr 1700,-
-
Administrasjonsgebyr
kr 100,-
Årlig gebyr
-
Virksomheter som lagrer eller omsetter økologiske produkter og virksomheter som gjør endringer i merkingen dersom dette bare innebærer oversettelse av denne til norsk
kr 1850,-
-
Virksomheter som produserer, herunder pakker, merker eller foredler, eller importerer økologiske produkter fra land utenfor EØS-området
kr 7385,-
-
Gårdsbruk som driver foredling
kr 910,-
Annet
-
Virksomheter som ønsker revisjon på kort varsel med ferdigstilling av saksbehandlingen innen 12 uker kan få dette utført mot et tilleggsgebyr. Tilleggsgebyret kommer i tillegg til ordinært grunngebyr
kr 5545,-
-
Gebyr ved avbestilling av avtalt revisjon mindre enn en uke før det aktuelle tidspunktet, eller dersom virksomhetsansvarlig eller dennes representant ikke møter opp til avtalt revisjon, med mindre virksomhetsansvarlig overfor kontrollorganet kan dokumentere gyldige grunner for avbestillingen eller uteblivelsen.
kr 4620,–
-
Gebyr for å sette bort kontrollpliktig aktivitet til virksomheter som lagrer eller omsetter økologiske produkter og virksomheter som gjør endringer i merkingen dersom dette bare innebærer oversettelse av denne til norsk. Dette beløpet vil komme i tillegg til evt. andre gebyrer som du som vår kunde allerede betaler.
kr 1850,-
Utenlandske virksomheter
Utenom ovennevnte forskrift kan utenlandske virksomheter som er tilknyttet kontrollinstans i utlandet gis godkjenning for bruk av Debios Ø-merke.
-
Fast årsgebyr (dette inkluderer 2 timer arbeid)
kr 4800,-
-
Timegebyr for saksbehandling
kr 1165,-
For gebyr som ikke betales i rett tid, belastes rente i samsvar med lov av 17. desember 1976 nr. 100 om renter ved forsinket betaling. Det vil også pålegges purregebyr ved forfall. Etter ny inkassoforskrift i 2020 er gjeldende gebyrsats 140 kroner.